Skladujte vaše ovoce rozumně


V jakém stavu je váš sklep, do jehož útrob ukládáte ovoce na uskladnění? Je dostatečně prostorný a má vyhovující teplotu a vlhkost vzduchu, aby v něm plody zůstaly nedotčené po celou zimu? Pokud máte toto podchycené a zdá se vám, že v tomto směru jste již podnikli všechny kroky, zeptáme se vás na něco, co byste zřejmě neočekávali: „A v čem vlastně ovoce skladujete?“

dřevěná bedýnka

V některých sklepech lidé ukládají ovoce do dřevěných bedýnek. Je to standardní a tradiční postup a v zásadě na tom nic špatného není. Jenže dřevo není lakované či opatřené jiným nátěrem a navíc není hoblované, takže jeho povrch je hrubý, a snadno se na něm usazují nečistoty. Dřevěná bedýnka velmi rychle nasákne vodou a vlhkostí, poskytne tím pádem podhoubí pro rozvoj plísní a hniloby, a napomůže tím i kontaminaci dalších plodů v těsné blízkosti. Z vaší úrody se tak může většina ovoce nakazit různými patogeny a můžete tak přijít třeba i o více než polovinu jablek a hrušek.

ovoce v plastových bednách

Zkuste tedy zauvažovat o plastových bednách, které nahradí ty dřevěné. Plast velmi snadno udržíte v čistotě, vystačíte s vodou se saponátem a sodou na praní a k dezinfekci proti plísním si můžete vypomáhat ředěným octem. Plastové bedny https://www.schoellerallibert.com/cz/novinky/plastov-bedny-s-vkem jsou stohovatelné na sebe, nemusíte tedy ve sklepě mít žádné police a postačí, když postavíte bedny přímo na podlahu, přičemž tu první vysypete hoblinami, aby odebíraly vlhkost a plísně od země.

A to nejpodstatnější, co je na plastových přepravkách vůči dřevu výhodnější, je jejich životnost. Dřevo se totiž láme a rychle stárne, takže vám nevydrží tak dlouhou dobu, jako výrobky z plastu. Plastové bedny lze využívat pro skladování většiny zemědělských komodit, pouze drobné plody musíte mít uvnitř přepravky ve vhodné fólii, která zamezí úniku drobných kuliček z větracích otvorů. Přepravky z plastu lze vyskládat na sebe do několika pater, aniž by hrozilo, že se dotyčný „komín“ samovolně zřítí.