Jednou z vÄ›cÃ, na které se každý zamÄ›stnanec nejvÃce těšÃ, je bezesporu dovolená. Ze zákona má každý, kdo má klasickou pracovnà smlouvu na plný úvazek, nárok na 4 týdny za rok, pÅ™iÄemž tyto mohou být (a Äasto jsou) rozdÄ›lené do různÄ› velkých segmentů.
Â
Â
Je vÅ¡ak pravdou, že zamÄ›stnavatelé z toho mnohdy pÅ™ÃliÅ¡ nadÅ¡enà nejsou. Znamená to pro nÄ› totiž platit mzdu nÄ›komu, kdo, alespoň po tu danou dobu, neodvádà žádnou práci a firmÄ› nic nepÅ™inášÃ. O tom, že je nutné schvalovat žádosti o dovolenou tak, aby zvláštÄ› v létÄ› bylo v práci dostatek lidÃ, ani nemluvÄ›. Nenà tedy divu, že mnoho z nich toužà po takzvaném americkém systému, kdy dovolená zkrátka zákonem naÅ™Ãzená nenÃ.
Â
Co si vÅ¡ak neuvÄ›domujà je fakt, že dovolené zamÄ›stnanců ve skuteÄnosti podniku prospÃvajÃ, a to z jednoho prostého důvodu: dajà ÄlovÄ›ku možnost odpoÄinout, nabrat nové sÃly. Pomáhajà tak zabránit vyhoÅ™enà a zlepÅ¡ujà pracovnà výkon, což jsou rozhodnÄ› výrazná pozitiva.
Â
Â
JistÄ›, neplatà to u vÅ¡ech zamÄ›stnanců. Najdou se lidé, kteřà i po návratu z dovolené odvádà jen tu úplnÄ› nejnutnÄ›jÅ¡Ã práci a jsou neustále unavenÃ. TÄ›ch je vÅ¡ak minimum. Naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› z nich volno prospÄ›je, a je to vidÄ›t i na jejich odvedené práci. A to je důležité zejména tam, kde je potÅ™eba pÅ™esnost a soustÅ™edÄ›nÃ.
Â
Když byly provedeny kalkulace, zjistilo se, že ve skuteÄnosti firma dÃky tomu, že poskytovala zamÄ›stnancům dovolenou, uÅ¡etÅ™ila. A to nejen proto, že tito pracovali lépe, ale také proto, že mnohem ménÄ› Äasto odcházeli do jiného zamÄ›stnánà a tak nebylo nutné ani zdaleka tak Äasto nabÃrat a zacviÄovat nováÄky, což stojà penÃze a chce to i Äas.
Â
Proto by se zamÄ›stnavatelé nemÄ›li nad dovolenými nijak uÅ¡klÃbat. Dlouhodobé benefity, které firmÄ› pÅ™inesou, vÃce než vyvážà krátkodobé ztráty, samozÅ™ejmÄ› pokud budeme postupovat chytÅ™e. Udržet si kvalitnÃho pracovnÃka totiž dnes nenà nic snadného.