Když se řekne ruční výkopové práce Servis vířivých van, budete mít zřejmě před očima krumpáč, motyku, rýč, lopatu, přepravní vozík (kolečko) a hlavně někoho, kdo se do takové práce pustí. Tou klíčovou osobou můžete být i vy, a to velice snadno. Práce s tímto ručním nářadím totiž nevyžaduje žádné extra znalosti, stačí popadnout do ruky krumpáč a lopatu a začít jednat.
Na teoretické bázi je tato činnost samozřejmě snadná, ale i zde se setkáváme s různými obtížemi, o nichž možná nevíte, anebo je podceníte a stanete se obětí nepříjemného a bolestivého úrazu.
Obtížný terén – když se provádí výkop ve svahu, a to zejména za deštivého počasí nebo v zimním období, kluzký terén vám může přivodit pád, končící zlomeninou nohy. K podobným úrazům dochází zejména v době, kdy jste již unavení, nepozorní a roztěkaní. Toto hrozí zejména amatérům, kteří nejsou na fyzicky náročnou práci zvyklí.
Kořeny a kameny – každý balvan v zemi vyžaduje zvýšení fyzického úsilí a velice nepříjemné jsou kořeny stromů, jejichž překonání vyžaduje použití hrubé síly a sekery nebo kotoučové či přímočaré pily. V obtížném terénu ve výkopové jámě si pak snadno přivodíte řeznou nebo sečnou ránu.
Sutiny a pletivo – velice nepříjemné je zasypané pletivo a stavební suť, tehdy se práce podobá spíše soumarské dřině, než pohodovému sportovnímu tréninku. Toto je další moment, kdy rychle dochází fyzické síly, a oslabený imunitní systém vás může dostat až na nemocniční lůžko. Profesionálové jsou na takovou práci připraveni, ale co vy?
Zavalení v jámě – v žádném případě se nesmí podcenit bezpečnostní ocelové nebo dřevěné pažení pro zajištění výkopové jámy proti sesouvání a borcení. Toto se provádí běžně u většiny výkopových prací většího rozsahu a přímo podmínkou je to v nezpevněném svahu a v nestabilním podloží s pískem, rašelinou, bahnem apod.