Zaujala vás fotovoltaika a rádi byste ji nechali instalovat na vaši nemovitost? Jaké máte vlastně možnosti, co se týče instalace těchto systémů v exteriéru?
Bytový dům – někteří lidé uvažují nad tím, že si pořídí velký panel do popředí zábradlí na balkoně nebo lodžii. Bude mít přibližně rozměry dva metry na délku a metr na šířku. S tímto zařízením však můžete pokrýt pouze velmi malou spotřebu elektřiny, a zřejmě se toto vůbec nevyplatí i v souvislosti s životností celého zařízení. Pokud nad tímto uvažujete v bytovém domě, zkuste navrhnout na domovní schůzi fotovoltaiku jako komplexní řešení pro bytový dům, bližší propočet rentability zařízení vám pak prozradí víc.
Rekreační chata – nebývá tak časté, abyste fotovoltaiku zahlédli na střeše rekreační chaty. Je to dáno tím, že tu nebývá velká spotřeba elektřiny, a tudíž se tu tato zařízení stěží uplatní. Některé chaty s celoročním provozem však mohou být vhodnými kandidáty, vždy záleží na tom, od jaké spotřeby se odvíjí daná domácnost, kolik dnů v roce se tu bydlí, a jaké spotřebiče tu připadají v úvahu.
Rodinný dům, hotel a penzion – nejvíce fotovoltaických panelů objevíte na budovách s vyšší spotřebou elektřiny, kam patří větší či dvougenerační rodinné domy, penziony, hotely či horské chaty, kde se předpokládá velký pohyb osob, a časté využívání elektrických spotřebičů. V hotelích a penzionech se také fotovoltaikou ohřívá i voda pro provoz bazénu, a tím se zvyšuje komfort pro ubytované hosty, jakožto součást poskytovaných wellness služeb.
Panely mimo střechu – poměrně častý dotaz je směřován tak, zda je možné provést instalaci solárního panelu i mimo střechu. Ano, možné to je, pouze musíte panely nasměrovat nejlépe na jih a zajistit, aby nebyly stíněné nějakými předměty (stavbami, stromy apod.) Panely mohou stát na speciálních držácích i přímo na zemi.